Autor: Ivana Vargek, 16. 3. 2016.

Grupa Malih ekologa cijeli mjesec ožujak posvetila je proučavanju vode. Povodom nadolazećeg Svjetskog dana voda, koji se obilježava 22. ožujka, uz radionicu o vodama te pokus o kruženju vode u prirodi, učenici iz grupe Malih ekologa su proučili prirodni proces kruženja vode te kroz aktivnosti istaknuli važnost očuvanja vodenog bogatstva.

Svoje bavljenje vodom smo započeli radionicom o vodama, gdje smo s pedagoginjom Janjom Škoda saznali zanimljive stvari o vodi:

• 97% vode na Zemlji je slana voda iz oceana. 2% slatke vode je zaleđeno u ledu, a samo 1% vode na Zemlji je pitko.
  • Voda se od nastanka Zemlje nije promijenila: to znači da pijemo istu vodu kakvu su pili i prvi stanovnici Zemlje, dinosauri.
  •  Veliki dio čovjeka čini voda, 70% (75% mozga sačinjava voda).

Naučili smo zašto je voda veliko bogatstvo i kako je možemo spasiti od onečišćenja i prevelike potrošnje.

Zatim smo krenuli u istraživanje procesa kruženja vode u prirodi uz pomoć učiteljice Miljenke Vidović Mohl. Napravili smo istraživački pokus kojim smo dokazali da voda stalno kruži. Bilo nam je jako zanimljivo i poučno jer sad znamo kako nastaje kiša! Proces kruženja vode smo i slikovito prikazali crtežima, jer smo željeli svima pokazati što smo radili i na taj način obilježiti nadolazeći Svjetski dan voda.

Ako želite vidjeti što smo radili, pogledajte fotografije s pokusa te uređenje panoa u hodniku škole.