« Kolovoz 2017 »

Dobrodošli na web stranice Osnovne škole Donji Kraljevec!

Ravnateljica škole: Vlahek Sandra, prof.

Tajnica škole, službenica za informiranje: Blaženka Hegeduš

Pedagoginja: Maja Lukman Šprajc, prof.

uto, čet i svaki drugi petak od 8,00- 14,00

OSNOVNI PODACI O OSNOVNOJ ŠKOLI DONJI KRALJEVEC

Adresa:
 Čakovečka 7, 40 320 D. Kraljevec

Telefon: 040/655-137
e-mail: skola@os-donji-kraljevec.skole.hr

OŠ Donji Kraljevec u šk. god. 2016./2017.:

Broj učenika: 100
Pedagoški i organizacijski poslovi, stručni suradnici: 3
Učitelji: 22
Tehničko osoblje: 6
Roditeljski  dopust: 1

Broj razrednih odjela: 8

Odjela od I. - IV. razreda: 4
     Odjela od V. - VIII. razreda: 4

PROSTORNI UVJETI

Ukupna površina Škole je 1282,69m2.

Školska zgrada izgrađena 1965. godine ima 944,19 m2 svih unutarnjih prostorija, a 2003.

godine dograđen školski prostor u ANEKSU  športske dvorane je površine 337,50m2.

ORGANIZACIJA SMJENA

U Školi se nastava odvija u  jednoj smjeni koja započinje s radom u 8,00 sati, a završava u 13,20.

Veliki odmor traje 25 minuta, a mali odmori 5 minuta.Između 5.i 6.sata je odmor od 10 minuta za drugi obrok organiziran za učenike koji imaju više od 5 sati nastave.

Za potrebe izvannastavnih aktivnosti i satova dopunske i dodatne nastave organizira se nulti sat (7,10 - 7,55) i 7. sat (13,25 - 14,10).

Pedagoginja mjesečno izrađuje plan dežurstva učenika od 5. – 8.razreda u školskoj kuhinji . U kuhinji dežuraju učenici samo pod velikim odmorom.

Škola ima ugrađeno automatsko zvono tako da nije potrebno da funkciju zvonjenja obavlja dežurni učenik.

Informatika se za učenike 7. i 8. razreda odvija u poslijepodnevnim satima utorkom.

ŠKOLSKO PODRUČJE

Osnovna škola Donji Kraljevec (u daljnjem tekstu : Škola) djeluje kao samostalna škola od 1. rujna 2004. godine. Školsko područje čini mjesto Donji Kraljevec koje broji 1694 stanovnika(prema popisu iz 2001. godine).  Školu polaze učenici iz Donjeg Kraljevca raspoređeni u 8 razrednih odjela od I. do VIII. razreda.

Naselje Donji Kraljevec je ujedno i središte Općine Donji Kraljevec u koju još pripadaju  naselja Hodošan, D. Hrašćan, Palinovec, Pustakovec i Sveti Juraj u Trnju. Na području Općine Donji Kraljevec djeluje još i Osnovna škola Hodošan.
Školsko područje Škole u cjelini je dio   Župe Sv. Roka Draškovec.  U tu Župu još osim Donjeg Kraljevca ulaze i naselja Oporovec, Draškovec, Čukovec i Hemuševec.

Donji Kraljevec je jedino mjesto u Općini koje u posljednjih 30 godina bilježi mali, ali stalni prirast stanovništva. Rezultat je to gospodarskog razvoja i promišljene politike komunalnog opremanja mjesta čiji je rezultat visoki standard življenja ljudi u mjestu.

U Donjem Kraljevcu se 1861. godine rodio Rudolf Steiner, filozof, začetnik antropozofije. Danas se na njegovoj rodnoj kući nalazi spomen - ploča, a u njoj je otvoren muzej . Učenici Škole redovito posjećuju rodnu kuću .

Školsko područje je seoskog karaktera. Međutim, snažna investicijska politika u komunalni standard u posljednjih desetak godina posve je preobrazila Donji Kraljevec. Tako je nakon oformljavanja Općine Donji Kraljevec uređena s kompletnom infrastrukturom stambeno-poslovna zona "Mali Zdenci" te je sagrađeno tenisko igralište, 1996/97. izvršena je plinofikacija mjesta, 1998. izgrađen je poslovni centar "Betaplast" i izgrađene 3 trafostanice.

U vremenu od 2001.- 2003. godine obavljena je sanacija i rekonstrukcija ulica , industrijska zona "Sjever" formirana je 2002. godine. Tada je završena i izgradnja sportske dvorane, a 2004. godine je na inicijativu Općine škola u Donjem Kraljevcu postala samostalna. Opsežni poslovi na izgradnji kanalizacijskog sustava također su privedeni kraju.

Društvene i kulturne aktivnosti u naseljima Općine ne zadovoljavaju u potpunosti potrebe mještana (nema kina, kazališta i sl.) pa je zbog toga Škola ta koja preuzima odgovornost u organizaciji putovanja u gradove i kulturne ustanove za djecu ovog naselja. U mjestu djeluje DVD sa stoljetnom tradicijom, zatim KUD, puhački orkestar, mažoretkinje, udruga žena, udruga mladih i sportske udruge. Škola surađuje s navedenim organizacijama i udrugama prilikom organizacije mnogih manifestacija i programa te im pomaže u radu  ustupanjem svojih prostora.

Škola radi u jednoj smjeni u svim razrednim odjelima osim izborne nastave informatike koja se odvija ove školske godine u poslijepodnevnom terminu, međutim , pripremaju se promjene u rasporedu sati tako da se i nastava informatike ubuduće održava u jutarnjoj smjeni.

Veliki je  interes roditelja za produženim boravkom učenika u Školi što je uočeno prilikom anketiranja roditelja kod natječaja za izbor škole s produljenim boravkom obavljenim prošle školske godine. U interesu je lokalne vlasti i nadležnih struktura da se omogući roditeljima cjelodnevni kvalitetan i osmišljen boravak djece u školi.

Škola očekuje veću financijsku injekciju i programsku autonomiju od strane nadležnih tijela. Neodgovarajuće opremljene učione, naročito za nastavu informatike, dotrajali sanitarni i učionički prostori te mjesta za pripremu učitelja bez adekvatnih uvjeta nisu mjesta na kojima se može izvoditi u potpunosti osuvremenjena nastava s zadovoljnim učiteljskim kadrom kao osnovom kvalitetnog pristupa nastavi. Međutim, iako bez dovoljno opreme i sredstava, djelatnici Škole svojim trudom, kvalitetnim međuljudskim odnosima i uz pomoć dobronamjernih pojedinaca, udruga, ustanova i tvrtki i u ovoj će školskoj godini ostvariti osnovni cilj naše Škole - kvalitetno obrazovanje i dobar odgoj svih učenika Osnovne škole Donji Kraljevec.