« Travanj 2024 »

(OBILJEŽAVANJE MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI, 15.11. – 15.12.)

Osnovna škola Donji Kraljevec i ove se godine aktivno uključila u obilježavanje  Mjeseca borbe protiv alkoholizma i drugih ovisnosti (15.11. – 15.12.)  u suradnji i pod pokroviteljstvom Zavoda za javno zdravstvo MŽ, Školskih preventivnih programa i Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga MŽ. Moto ovogodišnjeg obilježavanja je „Pokrenimo zajednicu u prevenciji ovisničkih ponašanja mladih“, s ciljem osvješćivanja lokalne zajednice o ovom sveprisutnom problemu.

Fotografije.

U OŠ Donji Kraljevec aktivnosti vezane uz Školski preventivni program provodi pedagoginja škole, Maja Lukman, koja je osmislila mali projekt pod nazivom  „Šarenim balonima protiv ovisnosti“. 6. i 8. razred dobili su zadatak da osmisle zanimljive poruke protiv ovisnosti koje smo ispisali na šarene balone te njima ukrasili okoliš škole i prostor Općine. Cilj ove aktivnosti bio je pobuditi interes lokalne zajednice i potaknuti ljude da pročitaju naše savjete i želje vezane uz prevenciju ovisničkih ponašanja. 7. razred izradio je zanimljive edukativne plakate  pod nazivima: „Nemoj prokockati svoj život“, „Živi život bez droge“, Pušenje – smrt koja se udiše“ i  „Reci NE alkoholu“. Plakatima smo uredili pano u sjedištu Općine s namjerom da ga pogleda čim više ljudi. Podržao nas je i načelnik Općine, gospodin Miljenko Horvat. 8. razred izabran je za sudjelovanje u  nacionalnom preventivnom projektu „Zdrav za 5“ u sklopu kojeg je učenicima već  održano predavanje vezano za prevenciju alkoholizma među mladima, a dani su im i korisni savjeti vezani uz izlaske (PU Prelog). U sklopu preventivnih aktivnosti, predviđenih navedenim projektom, održat će se i ekološka akcija pod nazivom „Čisti okoliš, zdrava budućnost“ u koju će se uključiti cijela naša škola. U obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti uključila se i učiteljica likovne kulture, Gabrijela Binder, koja će zajedno s učenicima izraditi bookmarkere. Aktivnosti koje još planiramo su radionica u 5. razredu na temu štetnosti pušenja (6.12.)  te završno obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti o alkoholizmu i drugim ovisnostima koje će se održati u OŠ Belica, susretom po jednog učenika 7. i jednog učenika 8. razreda iz svake osnovne škole te njihovih voditelja.

Šarenim balonima želimo poručiti da je život lijep, ispunjen, vrijedan i prekrasan te da ga nikako ne treba uništavati ovisnostima u bilo kojem obliku!