« Travanj 2024 »

Autor: Sandra Vlahek, 15. 10. 2013.

Ove školske godine Državna i svehrvatska smotra dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje održana je od 13.listopada2013. u Labinu. Svake godine organizira ju udruga“ Lijepa naša“ iz Zagreba pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora. Ove godine sudjelovalo je tridesetak osnovnih i  srednjih škola te dječjih vrtića s područja Republike Hrvatske, BIH, Srbije i Mađarske.

Osnovna škola Donji Kraljevec na toj smotri predstavljala je Međimursku županiju. Bili smo izabrani kao jedna od međimurskih međunarodnih eko-škola. Školu je predstavljalo troje učenika 5.razreda i pedagoginja škole Maja Lukman koja je ujedno i predsjednica školskog eko-odbora. Kao škola koja je bila najudaljenija od Labina u smjeru sjevera dobili smo zadatak da organiziramo prijevoz do Labina za još 8 osnovnih škola pa je kao organizatorica putovanja u Labin putovala i ravnateljica Škole Sandra Vlahek.

Za smotru je trebalo pripremiti izložbeni prostor na kojem smo izložili proizvode našeg kraja. Sudionici smotre predstavljali su svoj kraj narodnim nošnjama i izložbenim primjercima kruha, kolača te karakterističnih jestivih i ukrasnih starinskih proizvoda. Naš izložbeni prostor  osmislile su voditeljice ekološke i cvjećarske skupine Marija Purić Hranjec te Jasna Balent, a  predsjednica eko-odbora škole Maja Lukman pobrinula se da Labinjani i ostali posjetioci mogu isprobati meso z tiblice s kuruznim kruhom i bučinim uljem, orehnjaču, kuružnjaču i kuruznu zlevanku . Potreban materijal  prikupili su učenici i djelatnici škole.  Posebno zahvaljujemo na pomoći u pripremama za ovu smotru roditeljima učenika 5.razreda, pekari „Šercer“ i KUD-u općine Donji Kraljevec.