Autor: Sandra Vlahek, 19. 3. 2008.

U skladu s odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda od 1993. godine obilježava se 22. ožujka Svjetski dan voda.

Republika Hrvatska potpisala je u lipnju 1999. godine u Londonu Protokol o vodi i zdravlju kojeg su prihvatile potpisnice Konvencije UN/ECE-a i WHO-a o zaštiti i uporabi prekograničnih vodotokova i međunarodnih jezera (Helsinki, 1992.). Na sastanku potpisnica Protokola koji je održan u Budimpešti od 2. do 3. studenoga 2000. godine dogovorene su aktivnosti na provedbi Protokola, nadasve zahtjev da ga potpisnice ratificiraju u što kraćem roku, kako bi mogao stupiti na snagu.

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva obilježava Svjetski dan voda aktivnostima u sklopu svoga djelokrugu rada, a koje se odnose na praćenje kakvoće mora.

Zaštita slatkih odnosno pitkih voda u RH, nadležnosti je Ministarstva poljoprivrede odnosno Uprave za vode i Hrvatskih voda. Potreba za pitkom vodom, vodom za osobne i ostale potrebe raste zajedno s razvojem društva u cjelini. Procjenjuje se da 1,1 milijarda ljudi na Zemlji nema pristup dobroj vodi, a 2,4 milijarde ljudi živi bez osnovnih sanitarnih uređeja. Poznato je da još uvijek u svijetu godišnje umire oko 8 milijuna ljudi, od tog broja nažalost najviše je djece, zbog nedostatne opskrbe vodom, od bolesti koje se prenose vodom i od katastrofa koje izaziva voda.

Raspoložive količine vode za piće u Hrvatskoj veće su nego u mnogim europskim zemljama zahvaljujući specifičnom zemljopisnom položaju te reljefno-geološkim i klimatskim osobitostima našeg prostora, Hrvatska raspolaže s preko 8700 prostornih metara vode po stanovniku godišnje, što bi trebalo biti dovoljno za sve potrebe. Međutim, u nekim dijelovima Hrvatske postoji problem lošije opskrbljenosti vodom za piće. Uzrok je tome nejednoličan raspored voda, neistražene i neutvrđene količine i kakvoće vode te ubrzano onečišćenje izvora vode.

Rezerve pitke vode nisu neiscrpivi prirodni resurs.

Kako bi se osigurale dovoljne količine zdrave pitke vode, potrebno je uložiti dodatne napore u zaštitu i štednju vode, tj. potrebno je prepoznati nužnost racionalnog korištenja vode.
Naime, MZOPUG, Područna jedinica za zaštitu mora i priobalja u Rijeci, svake godine, uoči turističke sezone, organizira sastanak županijskih zavoda za javno zdravstvo jadranskog područja. Tema tih sastanaka su aktivnosti vezane uz praćenje kakvoće mora. Praćenje kakvoće mora koje se provodi u jadranskim županijama propisano je Uredbom o standardima kakvoće mora na morskim plažama. Ispitivanje kakvoće mora na plažama hrvatskog Jadrana obavljaju županijski zavodi za javno zdravstvo, a objedinjuje ih Područna jedinica za zaštitu mora i priobalja Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja.