Autor: Dubravka Vidović, 7. 3. 2008.

Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena) se obilježava 8. ožujka svake godine. Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnika ženskog spola. Prvi Dan žena je obilježen 28. veljače 1909. u SAD deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike.

Ovim praznikom obilježava se borba za ravnopravnost "nježnijeg spola" u današnjem svijetu, to je praznik za koji se izborila generacija hrabrih žena, koje su usprkos okrutnoj muškoj dominaciji odlučno pronašle svoje mjesto u društvu!

Sve je započelo u New Yorku kada se 1500 žena zaposlenih u tekstilnoj industriji pobunilo na tadašnji režim prema ženama i prosvjedom zatražilo kraće radno vrijeme, veće plaće, pravo glasa i zabranu rada djece. Žene su djelovale pod sloganom "Kruh i ruže", kruh je simbolizirao ekonomsku sigurnost, a ruža poboljšanje kvalitete života. Od kraja 19. stoljeća, žene se bore za svoja prava, no tek u drugoj polovici 20. stoljeća ostvarile su neke svoje ciljeve, kao što je mogućnost boljeg zaposlenja, a time im se i osigurala i ekonomska neovisnost i ulazak u javni život, dok je UN Dan žena počeo slaviti tek 1975. godine.

Zašto se ženama svijeta posvetio dan? U prihvaćanju rezolucije 1977., Generalna skupština UN-a navela je dva razloga: činjenicu da osiguravanje mira i društvenog napretka te punog uživanja ljudskih prava i osnovnih sloboda zahtijeva aktivno sudjelovanje, ravnopravnost i unapređenje položaja žena te potrebu da se oda počast doprinosu žena u jačanju međunarodnog mira i sigurnosti. Za žene svijeta, taj je dan prilika da se preispita napredovanje žena u borbi za ravnopravnost, mir i razvoj, te da se dalje radi na ujedinjavanju, povezivanju i aktiviranju ženskih snaga koje dovode do značajnih društvenih promjena.

Posljednjih desetljeća, žene su značajno napredovale u uspostavljanju ravnopravnosti s muškarcima. Povećao se broj obrazovanih žena kao i kvaliteta adekvatne zdravstvene zaštite, poraslo je i plaćeno zapošljavanje žena, sve više zakona garantira ravnopravne mogućnosti ženama i poštuje njihova ljudska prava.

Ipak, još uvijek nigdje u svijetu žene se ne mogu pohvaliti da na svim poljima imaju ista prava i mogućnosti kao muškarci, a dokle se ne postigne ravnopravnost žena i omogući im se razvoj njihovih potencijala, bit će nemoguće riješiti najveće društvene, ekonomske i političke probleme svijeta.