Autor: Sandra Vlahek, 19. 3. 2010.

Naša škola prijavila se ove godine na natječaj pod naslovom „Održiva potrošnja“ kojega su početkom ove šk.godine zajednički objavili na svojim internetskim stranicama Tehnix d.o.o. iz Donjeg Kraljevca, Udruga Una terra i Udruga Lijepa naša. Udruge Una terra i Lijepa naša objavile su ovaj natječaj i u svojim glasilima (Una terra odnosno Međunarodne Eko-škole u Republici Hrvatskoj 2009.).

Natjecati se moglo na tri područja održive potrošnje i to:

a) Potrošnja koja se veže uz učenike, učitelje, nastavni proces i izvannastavne aktivnosti u svim odgojno-obrazovnim institucijama (škole, učenički domovi, dječji vrtići i dr.).

b) Potrošnja koja se veže uz obitelji i obiteljska kućanstva (stanovanje, potrošnja vode i energije, prehrana, prijevoz, komunikacija, zabava, rekreacija, odijevanje i dr.).

c) Potrošnja koja se veže uz druge segmente života i rada uključujući i javnu potrošnju (funkcioniranje lokalnih zajednica i državnih tijela i institucija, svi stupnjevi privređivanja – od primarne do kvartarne djelatnosti i dr.).

Kao što već znate, tvrtka Tehnix d.o.o. je vodeća i globalna kompanija u ovom dijelu Europe za projektiranje, proizvodnju, servisiranje strojeva i opreme koji su u funkciji zaštite okoliša. Velike proizvodne mogućnosti, stalna prisutnost na domaćem i svjetskom tržištu, zadovoljstvo dosadašnjih kupaca, inoviranje – usavršavanje proizvoda, te siguran i dugotrajan vijek garancija su supjeha kompanije Tehnix koja je uvijek siguran i dobar partner u rješavanju Vaših ekoloških potreba.

Na Natječaj su prispjela 44 projekta (teme) iz 31 Eko-škole. Natjecale su se 22 osnovne škole, 5 srednjih škola i 4 dječja vrtića. Po jedan projekt (temu) prijavile su 22 škole, po dva projekta prijavilo je 5 škola, a po tri projekta prijavile su 4 škole. Svi projekti za natječaj stigli su na vrijeme i s formalne strane svi zadovoljavaju natječajne uvjete. Zato je natječajno povjerenstvo uzelo u razmatranje sve prispjele projekte. Natječajno povjerenstvo čine: Dubravko Horvat, dipl.ing.stroj. – tehnički voditelj u Tehnix-u d.o.o. – predsjednik povjerenstva, te dipl.novinarka Silva Celebrini – predsjednica Udruge Una terra i doc.dr.sc. Ante Kutle – predsjednik udruge Lijepa naša, kao članovi povjerenstva.

Iz područja pod c) Potrošnja koja se veže uz druge segmente života i rada uključujući i javnu potrošnju (funkcioniranje lokalnih zajednica i državnih tijela i institucija, svi stupnjevi privređivanja – od primarne do kvartarne djelatnosti i dr.) prispjelo je 6 projekata. Povjerenstvo predlaže da se prva nagrada dodijeli Osnovnoj školi Donji Kraljevec s projektom: „Čuvajmo naše šume, želimo li očuvati sebe“. Predlažemo da se druga nagrada podijeli Osnovnoj školi Trnovec s projektom: „Plastične vrećice“ i Osnovnoj školi Sokolovac s projektom: „Auto moj pokojni“.

Svečanost proglašenja i podjela priznanja nagrađenim školama planirana je za dan 22.ožujka 2010. (ponedjeljak), na Svjetski dan voda u Hrvatskom novinarskom domu. Na svečanosti će pored predstavnika Tehnixa d.o.o., te Udruga Una terra i Lijepa naša biti i predstavnici relevantnih državnih tijela.