Autor: Sandra Vlahek, 19. 3. 2010.

Zdravi doručak u školi proveden je vrlo uspješno. Više o tome u tekstu u prilogu.

Zdravi doručak – subota, 13.03.2010.

U subotu, 13. ožujka 2010. godine u našoj školi realiziran je projekt pod nazivom „Zdravi doručak“. U njegovoj pripremi i ostvarenju sudjelovali su učenici od prvog do osmog razreda, njihovi učitelji i svi ostali djelatnici škole. Svaki razred unaprijed je bio upoznat sa svojim zaduženjima koje su odlučno proveli u djelo.

Drugi razred nas je oduševio pripremom zdrave kašice i zapaženom cvjetnom dekoracijom za koju je zaslužna njihova učiteljica koja je sve prisutne mamila velikom zdjelom „punom zdravlja“ Treći razred zorno je prikazao piramidu zdrave hrane i objasnio nam osnovne skupine prehrambenih namirnica pod vodstvom svoje učiteljice. Učenici četvrtog razreda prodavali su učeničke radove predvođeni razrednicom. Peti razred pripremio osvježavajući prirodni sok od limuna i naranče zaslađen medom za što je recept pripremila njihova razrednica. Žitarice i domaći kruh prezentirao nam je šesti razred (razrednica se posebno iskazala u pripremama, no, nažalost, bolest ju je spriječila da bodri svoj tim), dok su njihovi kolege iz sedmog razreda sve nadopunili svježim i sušenim voćem te lijepim plakatom pod dirigentskom palicom svoje učiteljice. Osmi razred stavio je „točku na i“ zdravom doručku  ukusnim sirnim zalogajčićima, svježim mlijekom i jogurtom. Posebno su se dobro pripremili za prezentaciju o potrebi uzimanja mlijeka i mliječnih proizvoda što svakako mogu zahvaliti pomoći svoje razrednice.

Osim zdravog doručka, prezentirani su i prodavani učenički radovi na temu Afrike (maske, book -  markeri), djeca su mogla pogledati i prezentacije o tom zanimljivom kontinentu koje je pripremio naš učitelj zemljopisa ,  a skupljali su se i dobrovoljni prilozi za Ruandu (UNICEF).

Sve je nadopunjeno i predavanjem dr.med.Ivana Žokalja. Nakon što je doktor objasnio gostima način i prednosti zdrave prehrane, učenici škole izveli su glazbenu točku nadahnutu Afrikom (Siyahamba) pod vodstvom učitelja glazbene kulture. Kasnije smo pogledali i film koji se bavi ključnim problemima afričke djece vezanim uz pohađanje škole (siromaštvo, loši higijenski uvjeti, nedostatak infrastrukture, pribora…)te poslušali prezentaciju gospođe Binder Gabrijele, voditeljice projekta UNICEF-a u školi

. Kako nam je subota bila u znaku zdravog života, nismo zaboravili ni na, svima nam poznatu, izreku: „U zdravom tijelu, zdrav duh“ pa smo sve na kraju začinili tjelovježbom gdje su nas dobro razgibali učenici prvog razreda. Na kraju događanja proveden  je turnir u malom nogometu koji je organizirao i vodio profesor tzk.

Projekt zdravog doručka i prikupljanja sredstava za UNICEF bio je zamišljen  kao suradnja i volontiranje učenika u  lokalnoj zajednici. Ovaj posao  dio je projekta  naše škole koji je osvojio nagradu za jedan od 5 najbolje osmišljenih projekata u  prošloj godini u Hrvatskoj. Primarni cilj bio je upoznati naše sumještane s osnovnim informacijama vezanim uz zdravu i kvalitetnu prehranu.

„Zdravi doručak“ bio je veoma uspješan, svatko je odlično odradio svoj dio posla, a o atmosferi  da i ne govorimo, jednostavno je bila odlična. Prekrasna subota iskorištena je za druženje u pravom smislu riječi.