12. travnja 2023. godine od 13 do 17 sati

Rad s djecom i mladeži (vatrogasni pomladak od 6 do 12 godina starosti i vatrogasna mladež od 12 do 16 godina starosti) jedna je od važnijih zadaća svake vatrogasne organizacije. Vatrogasni pomladak i mladež posebno su značajna skupina članstva u      vatrogasnim organizacijama, s obzirom da se od nje očekuje     nastavljanje tradicije humanog volonterskog rada u području    zaštite i spašavanja ljudi i imovine, ali i aktivnog sudjelovanja u svim društvenim aktivnostima na svom području.

Program rada s vatrogasnom mladeži provode osposobljeni instruktori - voditelji vatrogasne mladeži. Program rada s mladima sastoji se od teorijskog dijela i praktične obuke. Zadaća   obuke je usvajanje tehničkih znanja o vatrogasnoj službi, osnovama gorenja i gašenja, protupožarne preventive te upoznavanje vatrogasnih sprava i opreme. Kroz praktični rad na vježbama  simuliranih situacija naučena se znanja nastoje što bolje primijeniti u praksi. Cilj je privući što veći broj mladih te ih osposobiti na polju zaštite od požara, kao dijelu tehničke kulture.    Tehnička kultura uključuje razmatranje i razumijevanje odnosa čovjeka i tehnike, utjecaja tehnike i tehnologije na društvo te ovisnost čovjeka o tehnici i tehnologiji. Istovremeno, potrebno je od rane dobi ukazivati na važnost i obvezu primjene mjera zaštite na radu s ciljem očuvanja vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih. Ustrojeno je novo tijelo - Savjet vatrogasne mladeži,           zaduženo za provedbu programa rada s vatrogasnom mladeži i pomlatkom. Svojim djelovanjem  članovi savjeta nastoje privući što više djece i mladeži, s ciljem prenošenja znanja i vještina za siguran život u zajednici i širenje protupožarne kulture. Rad Savjeta vatrogasne mladeži u javnom je interesu. Jedan od zadataka svake vatrogasne postrojbe je uključivanje mladih u njen rad. Drugi važan zadatak je provedba programa rada s mladima i njihovo osposobljavanje i postupno uvođenje u aktivnosti društva. Posebno je važno kod mladih razvijati ljubav i predanost         vatrogastvu kao osnovu budućeg opstanka i djelovanja društva. Na taj se način mladima pruža i mogućnost da    aktivno sudjeluju i korisno organiziraju svoje slobodno vrijeme. U konačnici to znači preuzimanje operativnih i administrativnih zadataka u organizaciji. U tom procesu osobito je važna međugeneracijska suradnja kojom se mladeži prenosi dragocjeno znanje i priprema ih se za odgovorno preuzimanje zadaća u vatrogastvu. U suradnji s drugim odgojno obrazovnim ustanovama, udrugama i poduzetnicima u dugoročnom planu nam je našoj vatrogasnoj            mladeži i pomlatku ponuditi razne druge sadržaje te ih interdisciplinarno i među predmetno povezati sa vatrogasnom strukom. Uz vatrogasna natjecanja i natjecanja iz vatrogasne orijentacije u planu je organizirati školu stranih jezika, glazbeni kamp, raznovrsne radionice, edukativne izlete i na kraju omogućiti uvjeta za boravak u kampu vatrogasne mladeži  Fažani.

POZIVAMO DJECU I RODITELJE DA NAS POSJETE U NAŠEM VATROGASNOM SPREMIŠTU

DOBRODOŠLI STE POSJETITI NAŠU POSTROJBU I  UPOZNATI SE SA RADOM I OPREMOM KOJU KORISTIMO