Autor: Ivana Kramar, DUNJA NOVAK, 22. 3. 2023.

Be the change you want to see in the world  (Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu) ovogodišnja je tema Svjetskog dana voda. Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode.

Ovogodišnji Svjetski dan voda govori o potrebi ubrzavanja promjena koje su nužne kako bi se riješila kriza povezana s vodom i kanalizacijom. Kako voda utječe na sve nas, svi moramo nešto poduzeti. Uključujući i tebe! Svi možemo promijeniti način na koji koristimo, trošimo i upravljamo vodom.

Milijarde ljudi, veliki broj škola, tvrtki, zdravstvenih ustanova, farmi i tvornica nemaju čistu vodu koja im je potrebna.

Na internetskoj stranici Ujedinjenih naroda možete napraviti/označiti popis osobnih aktivnosti kojima biste utjecali na rješavanje krize povezane s vodom i kanalizacijom.

Vaše aktivnosti bit će dodane UN-ovoj Akcijskoj agendi za vodu (engl. Water Action Agenda) koja će biti pokrenuta na UN-ovoj Konferenciji o vodi 2023.  Ovo je prvi događaj takve vrste nakon gotovo pedeset godina. Konferencija će se održati u periodu od 22. do 24. ožujka 2023. godine u New Yorku. Više informacija dostupno je na poveznici: https://sdgs.un.org/conferences/water2023

Ovo je trenutak koji se događa jednom u generaciji u kojem se svijet ujedinjuje oko vode.

U našoj su školi na satovima Engleskog jezika učenici 4., 5. i 6. razreda obilježili ovaj važan dan istražujući načine kako potaknuti promjene u kućanstvima i zajednici u kojima živimo.