Autor: Ivana Kramar, 1. 3. 2023.

Uobičajeno je da našu školu posjećuju razni gosti, no ugostiti biologinju znanstvenicu koja piše knjige za djecu sasvim je neobična pojava.

Naša gošća Martina Markov došla je s mirisom mora i okusom soli, a o sebi voli reći da od najranijih dana gaji ljubav prema prirodi, posebice prema moru. Iako je odrasla u Šibeniku, kao dijete je svaki vikend i ljetne praznike provodila u raju, na otoku Murteru, u zelenom, plavom i žutom okruženju, s pogledom na rasute bisere – Kornatsko otočje. Zaljubljena u njegove boje, zvukove i mirise, nakon završetka studija biologije na zagrebačkom PMF-u, odlučuje se za život na tom rajskom otoku

Ona je prije svega mama, biologinja, ekologinja, doktorica prirodnih znanosti, zaštitnica prirode, a dugi niz godina radila je i u Javnoj ustanovi „Nacionalni park Kornati“.

U trenutku kada je želja za slobodom i kreativnim izražavanjem pobijedila sigurnost i dosadu postala je i spisateljica za djecu. Ona piše knjige za djecu u kojima je glavni lik njezinih priča galeb Marko, koji je druželjubiv, pustolovan i znatiželjan galeb i upoznaje nas s našim hrvatskim nacionalnim parkovima i parkovima prirode. Uz galeba Marka, kroz njegove avanture i s njegovim prijateljima možete upoznati Vransko jezero, Krku, Biokovo, Mljet, Lastovsko otočje, Paklenicu, Sjeverni Velebit, Učku, Brijune ili Čudesni svijet Kornatskog otočja.

Gospođa Martina Markov i galeb Marko su družeći se s učenicima govorili o prirodi, njezinoj zaštiti i očuvanju, parkovima prirode i nacionalnim parkovima, a zaokružili posvetom da ovaj susret i autoričine knjige budu poticaj i pozivnica za posjet svim našim zaštićenim područjima. Autorica je otkrila i tko je Leonardo, kamo Marko leti u novoj knjizi koju trenutno piše, koje je sve ribe, rakove i školjke istražila i još mnogo toga. A, nije nedostajalo ni pitanja znatiželjnih učenika jer PRIRODA JE ZAKON! i nepresušno vrelo za otkrivanje neznanih zanimljivosti!

Na kraju, i naša knjižnica je bogatija za 12 novih knjiga koje jedva čekaju da poletite s Markom u nove avanture, upoznate neobične prijatelje i istražite neko naše zaštićeno područje!