« Travanj 2024 »

Na satovima Engleskog jezika obilježili smo Europski dan jezika
Autor: DUNJA NOVAK, Ana Dovečer, 28. 9. 2023.

Diljem Europe, 700 milijuna Europljana zastupanih u Vijeću Europe s 46 država članica, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi.

Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna, još od 2001. – u suradnji sa Europskom komisijom.

Na Europski dan jezika možemo se zapitati kakav bi svijet bio da nema jezika

Teško je uopće zamisliti takvo što.

Jezik je sastavni dio naše svakodnevice, našeg života, naše komunikacije. Gdje se god nalazili, jezikom oblikujemo i izražavamo svoja razmišljanja, osjećaje, želje, misli i ideje cijelom svijetu i svima koji nas okružuju.

U današnjem globaliziranom svijetu, na cijeni su oni koji umiju jasno komunicirati s govornicima drugoga jezika. Danas više ni radna mjesta ni edukacijske mogućnosti nisu sputani geografskim ograničenjima, stoga nitko od nas ne može funkcionirati izolirano.

Znamo što mislite – naučiti drugi jezik je jednostavno preteško. Uzmete li u obzir činjenicu da je većina ljudi na svijetu višejezična, ne postoji razlog da i vi ne budete dijelom te većine. Potrebno je samo odvojiti određeno vrijeme i uložiti potreban trud kako biste to postigli.

Kako vas učenje jezika može pripremiti za sve više globaliziranu budućnost?

Imati globalni svjetonazor znači moći razmišljati kao da je cijeli svijet vaš dom. Kako biste to postigli, potrebno je biti otvoren za prihvaćanje međukulturnih razlika te uviđanje zajedničkih obrazaca. U svijetu koji se neprestano smanjuje i isprepliće, globalni je svjetonazor profesionalna vještina. Samo oni koji razmišljaju na taj način mogu pomoći organizacijama da djeluju internacionalno. Takav vam svjetonazor omogućuje usporediti sve što znate o svojoj kulturi sa svime što znate o drugim kulturama, što vam omogućuje razmišljanje izvan okvira i reagiranje na okolnosti na najprikladniji i najproduktivniji način.