« Travanj 2024 »

Obilježili smo Međunarodni dan sadnje drveta
Autor: DUNJA NOVAK, Ana Dovečer, 21. 9. 2023.

Učenici 6. i 8. razreda s učiteljicom Engleskog jezika obilježili su danas Međunarodni dan sadnje drveta. Kao Eko škola posebnu pozornost obraćamo na ekologiju te koristimo svaku priliku da zasadimo drvo što je vidljivo i iz našeg dvorišta škole koji obiluje drvećem. Osmi razredi umjesto kupovanja cvijeća već tradicionalno po završetku osnovnoškolskog obrazovanja posade drvo što je nešto čime se ponosimo.

Dan sadnje drveta iniciran je u Finskoj 2004. godine a povezan je s osvješćivanjem javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji. Sadnjom drveta pomažemo našem planetu. Dan sadnje drveta jedna je od najpoznatijih aktivnosti ENO programa.

Ciljevi Dana sadnje drveta su:

razvijati ekološku svijest

izgrađivati pozitivne stavove vezane uz održivi razvoj

razvijati svijest i poštivanje vlastitog i tuđeg kulturnog i biološkog bogatstva

razvijati vlastiti identitet kroz pripadnost kulturi, poštujući različitost

poticati odgovornost za okoliš i za budućnost lokalne ali i globalne zajednice.

ENO – Environment online je globalna virtualna škola i mreža za održivi razvoj koja pokreće različite programe koji su podržani od važnih institucija, kao UNEP – United Nations Environmental Programme, i UNESCO  – United Nation Education, Scientific and Cultural Organisation. Više o mreži moguće je pročitati ovdje.

ENO Tree Planting Day je manifestacija koja je otvorena svim školama i skupinama koje se zanimaju za okoliš, održivi razvoj i mirotvorstvo. Organizira se dva puta godišnje: u svibnju (veže se uz 22. svibnja – Dan biološke raznolikosti) i u rujnu (veže se uz 21. rujna – Dan sadnje stabala).

Pokrenuta je 2000. godine i dosad su se u ovu inicijativu uključile tisuće škola iz više od 150 zemalja svijeta