« Lipanj 2021 »

Školski kurikulum

Kurikulum podrazumijeva opsežno planiranje, ustrojstvo i provjeravanje procesa rada i djelovanja s obzirom na odgovarajuće detaljne ciljeve, sadržajne elemente, ustrojstvo te kontrolu postignuća prema globalno postavljenim ciljevima i prema pretpostavkama za odvijanje procesa. Razvoj društva temeljena na znanju i širenje globalizacijskih procesa naglasili su važnost obrazovanja za osobni i društveni razvoj. Republika je Hrvatska prepoznala potrebu preobrazbe školskoga sustava prema novim zahtjevima vremena, pri čemu osobitu važnost imaju promjene u području nacionalnoga kurikuluma.

Školskim kurikulumom Osnovne škole Donji Kraljevec utvrđen je plan i program rada škole kroz izbornu nastavu, izvannastavne aktivnosti, dopunsku i dodatnu nastavu, izlete i putovanja, školske projekte, integrirane dane.

Školski kurikulum sadrži sljedeće:

• podaci o izbornoj nastavi
  • podaci o dodatnoj nastavi
  • podaci o dopunskoj nastavi
  • podaci o izvannastavnim aktivnostima
  • podaci o izvanučioničnoj nastavi (poludnevne, jednodnevne i višednevne aktivnosti, izleti, ekskurzije, posjete koje su u funkciji realizacije nastavnog plana i programa)
  • podaci o školskim projektima

Pri izradi školskog kurikuluma stavljen je naglasak na specifičnosti škole i sredine u kojoj škola djeluje. Središte i polazište rada na sadržajima školskog kurikuluma jesu potrebe i interesi naših učenika, roditelja i lokalne zajednice. Aktivnosti su planirane na načelima individualizma, nepristranosti i interdisciplinarnosti.

Školski kurikulum usvojen je na sjednici Školskog odbora održanoj 6. listopada 2022. godine.