« Lipanj 2021 »

EKO KODEKS

U snazi prirode snaga čovjeka zrije.

EKO HIMNA

dok priroda se trudi.

Riječi: Ivan Žokalj
Glazba: Krunoslav Lajtman

Osnovna škola Donji Kraljevec smjestila se u Međimurskoj županiji, na krajnjem sjeveru  Republike Hrvatske. Općina Donji Kraljevec, u kojoj je smještena naša škola, prvenstveno je ruralnog karaktera ali sve više dolazi do unapređenja poduzetništva i industrije, kao i turizma. Osnovne grane poljodjelstva su voćarstvo i ratarstvo, a dobro je razvijeno i povrtlarstvo te uzgoj ukrasnih biljaka. U prilog navedenome najbolje svjedoči održavanje Međunarodnog sajma voćarstva. Mjesto se sve više pretvara u modernu industrijsku zonu sa suvremenim poduzećima koja zapošljavaju velik broj sumještana, a dobroj perspektivi razvoja pridonosi i odlična prometna povezanost (željeznička i cestovna infrastruktura) sa županijskim središtem, ali i ostalim dijelovima Hrvatske. Turističkoj afirmaciji općine najviše pridonosi Rudolf Steiner kojemu se u čast održavaju Steinerovi dani, a otvara se i Centar posvećen njegovom radu i životnoj filozofiji.

U školi se nastavlja projekt Eko-škole i dalje se daje naglasak na održivom razvoju i ekologiji. Status Eko-škole branimo već niz godina, točnije od 2008. godine. Prošle školske godine trudili smo se obnoviti status, u čemu smo uspjeli i ponovno podigli zelenu zastavu. Redovito se priključujemo u projekte koje provodi udruga Lijepa naša te projekte i aktivnosti koje sami osmislimo, sve kako bismo postigli najvažniji cilj: ekološki osviješteni učenici koji sebe doživljavaju kao dio prirode i osjećaju odgovornost za njezinu dobrobit i blagostanje.