« Travanj 2024 »

18. listopad Dan Kravate
Autor: Petra Tomšić, 18. 10. 2019.

Da je kravata potekla iz Hrvatske priznaju domaći i svjetski znanstvenici. Danas je kravata najprepoznatljiviji hrvatski suvenir i simbol. Hrvatska se cijelom svijetu može predstaviti kao Domovina kravate. Kravata nije samo modni detalj, već je i simbol otmjenosti i kulture odijevanja, označava trenutke svečanosti i slavljenja, uspješnost i poslovni svijet.

Već tradicionalno, naša škola svake godine obilježava Dan kravate. Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Zbog toga se na 18. listopada svake godine obilježava Svjetski dan kravate. To je dan kada učenici i učitelji u školu dolaze sa šarenim kravatama i prisjećaju se važnosti kravate. Ove godine smo obilježavanje Dana kravate započeli izradom anketnog upitnika o poznavanju kravate, ujedno smo izradili i panoa iz kojeg su učenici mogli doznati više o povijesti kravate.

Raznim aktivnostima učenici su dali svoj doprinos obilježavanju Dana kravata. Održana je radionica pravilnog vezivanja kravate. Učenici razredne nastave kreirali su kravate različitih uzoraka, a zajedno su izradili i jednu veliku kravatu koja je ukrasila našu školu. Cijeli dan (18. 10.) je bio u posebnom svečanom ozračju zbog kravata koje su se mogle vidjeti oko vrata učenika, ali i učitelja i učiteljica.