« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Donji Kraljevec sadnjom drveća obilježila Dan planeta Zemlje
Autor: Sandra Vlahek, 27. 4. 2022.

Dan planeta Zemlje u svijetu je prvi puta  obilježen 22. travnja 1970., dok se u Hrvatskoj obilježava od 1990. godine. Opća skupština UN-a od 2009. godine je 22.travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje. Dan planeta Zemlje obilježava se da bi se ukazala važnost te podigla svijest ljudi za očuvanje prirodnog okoliša čiji je opstanak  sve više upitan zbog  negativnog utjecaja klimatskih promjena.

Osnovna škola Donji Kraljevec međunarodna je eko-škola od 2009. Kao eko-škola i nositelj Zelene zastave, nastavila je s obilježavanjem datuma koji su vezani uz očuvanje  planeta Zemlje. Učenici razredne nastave, od 1. do 4.  razreda, zajedno su s djelatnicima škole obilježili Dan planeta Zemlje sadnjom šumskih sadnica. Sadnice su posađene u sklopu parka  škole. Šumski sadni materijal  doniran je od strane Udruga privatnih šumoposjednika Međimurja "Jegnjed" . Udruga se na ovaj način svake godine pridruži obilježavanju datuma važnih za očuvanje planeta Zemlje s naglaskom na šumske ekosustave.

Cilj ovakvog obilježavanja Dana planeta Zemlje kroz simboličnu sadnju šumskog drveća  u prvom redu je edukacija školske djece od najranije dobi o važnosti brige za okoliš te podizanje njihove svijesti o očuvanju našeg planeta za buduće generacije.

Na kraju,  učenici i djelatnici Osnovne škole Donji Kraljevec zahvaljuju na donaciji i poručuju:

"Zagledaj se duboko, duboko u prirodu i tada ćeš sve bolje razumjeti"

kako je to lijepo sročio veliki Albert Einstein.